СВРЪХ РАБОТА, но слаби резултати? Ето защо… (Практически опит с НЛП от 2006г. до днес)

НЛП техники, стратегии и модели за устойчиво лидерство и управление на екипи – от прегаряне и демотивация до енергия и ефективност.

„Успешните лидери и бизнеси не доминират чрез свръх работа, а чрез устойчива, ефективна и иновативна работна култура.“

През последните няколко години виждам свръх работата като изгарящ много лидери и бизнеси феномен.

НЛП техники, стратегии и бизнес модели за лидери: Как да управляваме хора, а не автоматизации

Днес имаме ERP, CRM, SRM, SCM, PLM, имаме AI чатботове и AI агенти, които трябва да помагат на бизнеса, но начинът, по който се създават процесите и комуникацията във фирмата стават все по-сложни, оплетени и тежки.

Всички знаят, че това е проблем, но масовото решение е да се хвърлят още и още ресурси в автоматизации, които се превръщат в усложнации, докато се говори, че няма хора.

„Хора има, когато се работи правилно с хората.“

От години пряко работя, консултирам и партнирам с лидери на оперативни и търговски екипи в тези сектори – IT, Медицина, Дигитален Маркетинг, Строителни Материали и Строителство, Дистрибуция, Счетоводство и косвено във Вътрешни ми Кръг с лидери на бизнеси и екипи в сферите на Недвижимите Имоти, Застраховането, Производството и много други.

И това, което виждаме с моите клиенти и партньори в тези сфери е колко се е покачило нивото на напъване и натискане и колко се е понижила ефективността.

Затова в момента на много места ставаме свидетели на тъжния феномен, в който фирми прегарят и прогонват най-ценните си кадри и остават да работят с „най-добрите“ политически играчи, които добре знаят как да създават впечатление, че работят, докато всъщност просто умело прехвърлят отговорността и работата си върху някой друг.  

Това създава отровна фирмена култура, която предстои да унищожи много от тези свръх автоматизирани и свръх обезкадрени фирми.

НЛП за лидери и мениджъри: Изкуството да водиш хора, а не системи

Ако имате дори малко опит, само се замислете:

„Може ли Чатбот да прави продажби както човек? Как ще създаде връзката? Как ще влезне дълбоко в нуждите?! Как ще вдъхне сигурност в клиента?“ 

„Може ли AI да пише качествен код, да го интегрира стабилно в основния код и да остави предпоставки за бъдещи корекции и подобрения.“ 

„Може ли автоматизацията да си поставя цели, да проследява процеси, да говори с хора от екипа по правилния начин, за да бъде работата свършена наистина?“

Мисля, че всеки дори с малко опит, може сам да си отговори на тези въпроси.

И само ще допълня, че:

„Ново изследване на Йейл установява, че изкуственият интелект всъщност няма никакво влияние върху работните места.“

Потърсете го в Google и се убедете сами.

НЛП за лидери, които не искат да изгорят в своята работа или бизнес

Но ще ви кажа, че виждам, че в момента AI има сериозен негативен ефект върху морала и ефективността на служителите.

И ако служителите не са ви важни, само опитайте да управлявате бизнеса без тях.  

Но вместо корпорациите и фирмите да инвестират в правилните хора, с които да изградят правилната култура, те инвестират в нови и нови автоматизации и AI агенти, с които искат да постигнат човешки цели. Успех с това!

Както обичам да казвам, нужен е само един по-добре подготвен и организиран играч да влезе в играта и много фирми ще „обърнат корема“ – или ще бъдат купени или просто ще фалират.

Това е било и ще бъде. Въпросът е да не се случи на нас.

Защото, ако нашата фирма или корпорацията, за която работим, се издъни по подобни причини, това носи тежки психологически последици за лидерите и често ги обезсърчава и нарежда на опашката на обезверените, което е огромна загуба на човешки потенциал.

Затова е важно да видите, че когато имате лоша култура в бизнеса 10 / 12 часовите ежедневни напъни няма да ви спасят, защото докато вие работите, някой друг ви прехвърля още и още работа без дори да се усетите, докато не прегорите.

НЛП техники, стратегии и модели за устойчиво лидерство и управление на екипи – от прегаряне и демотивация до енергия и ефективност

Решението, което прилагам с моите клиенти и партньори е да връщаме отговорността, там където и е мястото и да помагаме на всеки да си върши работата на високо ниво на качество и отговорност.

Това изисква добро ниво на разбиране на ролите и процесите в компанията и майсторска НЛП комуникация, защото от една страна…

Ако започнеш да риташ срещу политическите играчи или ръководството, те имат тенденцията да се настройват срещу теб и да те вадят от играта.

И от друга страна, ако не подготвиш и не управляваш екипа си добре, той няма как да е продуктивен и печеливш.

Истината е, че при нас в България често се налага да работим с всякакви играчи и затова е важно да можем да работим с почти всеки.

Другото, което изключително много помага е да изградим по-чисти процеси и отношения и по-ефективна работа с колегите, системите и клиентите.

Когато знаете как да разпределяте тежестта от работата, как да работите с трудни колеги и клиенти и как да изграждате стойностни отношения и изчистени процеси, дори да сте в тежка бизнес сфера и тромава компания, това ви позволява да работите в нормални работни часове и граници да печелите много добре.

Защото това ви прави в пъти по-ефективни и печеливши от забатачената конкуренция.

Когато знаете как, всичко е във ваши ръце и просто няма какво да ви спре.

В крайна сметка на пазара има хиляди компании и клиенти и тези, които печелившо ще останат в играта търсят и оценяват добрите играчи.

Вярвам, че с това и други мои изложения по темата, ви помагам да видите светлина в тунела и път към решението, което отново ще ви направи удовлетворени и печеливши във вашата работа или бизнес.

Успехи и усмивки,

Алекс Попов

Снимка на Алекс Попов – първият международно сертифициран в НЛП Треньор в България.

Алекс Попов – първият в България международно сертифициран НЛП Практик, НЛП Мастер и НЛП Треньор лично от ко-създателя на НЛП д-р Ричард Бандлър.

П.П. Пиша тези бизнес есета за лидери, които искат да бъдат компенсирани добре от своята работа или бизнес, защото искат да живеят нормално и да се грижат добре за своите семейства и екипи. Ако виждате смисъл в това и имате нужда от съдействие при вашите преговори, процеси и управление на проекти и екипи, може да поговорим.

Първият Българин международно сертифициран в Невро-Лингвистично Програмиране (НЛП) като НЛП Практик, НЛП Мастер и НЛП Треньор лично от ко-създателя на НЛП, д-р Ричард Бандлър.

Провежда НЛП обучения – НЛП в Продажбите и НЛП в Мениджмънта и Управлението – и консултира бизнеси с НЛП от 2006г.

Провежда първите в България международно сертифицирани обучения НЛП Практик и НЛП Мастер през 2009г.